Régi fényképező által készített kép előhívása? Kérdezz-Felelek extra
A Speedzone fő arculata természetesen az autózás, de a régi technikák és fényképezők világa sem áll távol tőlünk. Természetesen ilyen témákkal kapcsolatban is keresnek fel minket szép számban kérdésekkel. Most is ez a helyzet áll fent, ráadásul Pere Laci egyik kedvenc témakörével kapcsolatban.
Aki követi a Speedzone tevékenységét, az minden bizonnyal tisztában van azzal, hogy egyik tagunk nem csak az elektronika világában van otthon, hanem szerelmese a régi fényképezők világának is. Ez pedig nem más, mint Pere Laci, akihez most érkezett is egy technikai jellegű kérdés, melyet óriási örömmel és annál nagyobb szakértéssel válaszolt meg. Akkor, irány előhívni a régi technológiával “lőtt” képeket!
“Szia Laci!
Egyszer egy régebbi Speedzone videóban szóba hoztad az analóg fotózást, azt hiszem Petivel fotóztatok, majd a Pannonportyán is volt egy rövid részlet amikor Csíkítót fotóztad le a Káli múzeumnál egy régi géppel.
Ott nagyon megtetszett ez a világ, és ennek kapcsán el is kezdtem fotózgatni filmre, itt le is szögezném hogy nagyon keveset értek az egészhez, viszont nagyjából olvasgattam a témában dolgokat. Első sorban meg szeretném köszönni hogy általad megismerhettem ezt az új hobbit, viszont érdekelne egy fontos másik dolog ezzel kapcsolatban, szerintem te tudsz ebben segíteni nekem. A film előhívásáról lenne szó. Magam szeretném hívni a filmeket, mivel ha beviszem valahova, akár hetekig is eltart mire elkészül és még csak azután tudom digitalizálni,nekem ez elég sok idő. Gondolom ha magamnak csinálom sokkal gyorsabb lenne. Elsősorban arra lennék kíváncsi, milyen eszközökre van szükség magához a híváshoz, de főleg a folyadékokra lennék kíváncsi.
Valamint, hogy ezeket hol tudom beszerezni. 35 mm-es flmre fotózok, általában Fuji vagy Kodak filmekre, 200-400-as ISO-val, valamint egy Contax139-es géppel.
Válaszodat előre is köszönöm!
Poór Mátyás”
A válasz? Úgy tűnik, összetettebb a kérdés, mint amire számítottunk.
- – Előhívótank (én Paterson tankot használok, de jó másfajta is)
- – Zárható, literes üvegek. Lehetőleg ne fém legyen a kupak, mert a vegyszerek tároláskor szépen el tudják intézni. Ha nejlont teszel alá, az is jó.
- – Vegyszerek: hívó és fixír, valamint desztillált víz (a csapvíz is jó, ha nincs más). Előhívónak Rodinalt használok, vagy ami van. Fixáláshoz is jó az, amit adnak a boltban, mindenkinek van kedvence. Sokan használnak csepptelenítő fürdőt, nekem még sosem hiányzott.
- – Mérőedények a keveréshez: bármi, amin van valami mérce a kevergetéshez.
- – Hőmérő. (Én nem használom, fekete-fehér hívásnál a pontos hőmérséklet nem annyira fontos, mint színesnél)
- – Tölcsér, hogy a löttyöket vissza tudd önteni az üvegükbe.
- – Filmlehúzó. Ez egy nagy csipesz, aminek a belső felén gumiprofilok vannak, a vizes filmet lehet cseppmentesíteni vele.
- – Darab exponált film, amivel tudod gyakorolni a befűzést.